JavaScript Menu by Deluxe-Menu.com
We serve the Centenary Suburbs, including Middle Park, Westlake, Jindalee, Mount Ommaney, Jamboree Heights, Sinnamon Park, and Riverhills.
 
 
 QUICKLINKS
     Church 
   eSchool.net.au 
   eKids.net.au 
   OSHC 
   Events Calendar 
 
 


Special Achievements at Good News

At Good News we believe that applying your best efforts to all tasks is an important quality to be fostered in our students. However, whilst winning is not the main goal, having a philosophy of best effort often enables our students to enjoy successes across a range of fields and activities throughout the community that we are proud to celebrate. Our staff also share this philosophy and are well-recognised for their commitment to their vocation.


2018
• 1st - Inter-Lutheran Cross Country (Percentage Trophy - Division 1 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Cross Country (Aggregate Trophy - Division 1 Schools)
• 1 student in District Soccer Team
• 3 students in Queensland All Schools Cross Country Carnival
• 2 students in State Little Athletics Carnival
• 2 students in State Triathlon Championships
• 2 students in Netball Queensland State Age Championships
• 2 students in District Netball Team
• 2 students in Regional Swimming Carnival
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy - Div 2 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)
• Gold Award - Queensland Youth Music Awards Competition - Chamber Choir

2017
• 1st - Brainways Quest Competition (State Final) - Humanities
• 1 Prize Award in AMT Maths Competition
• 6 High Distinctions and 34 Distinctions in AMT Maths Competition
• 28 Credits and 30 Proficiencies in AMT Maths Competition
• 4 High Distinctions and 24 Distinctions in ICAS Maths Competition
• 42 Credits and 14 Merits in ICAS Maths Competition
• 2 High Distinctions and 11 Distinctions in ICAS English Competition
• 25 Credits and 9 Merits in ICAS English Competition
• 4 High Distinctions and 11 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 27 Credits and 6 Merits in ICAS Writing Competition
• 1 High Distinction and 13 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 22 Credits and 7 Merits in ICAS Spelling Competition
• 2 High Distinctions and 12 Distinctions in ICAS Science Competition
• 30 Credits and 12 Merits in ICAS Science Competition
• 1 High Distinction and 14 Distinctions in ICAS Digital Technologies Competition
• 26 Credits and 3 Merits in ICAS Digital Technologies Competition
• 3rd - Queensland Interschool Teams Chess Championship
• 2 High Distinctions - Bebras Computational Thinking Skills Competition
• 26 Distinctions - Bebras Computational Thinking Skills Competition
• 75 Credits - Bebras Computational Thinking Skills Competition
• 18 Merits - Bebras Computational Thinking Skills Competition
• Finalist - T20 Blast Cricket - Met. West Regional Competition (Senior Girls)
• 1 student in Regional team (Basketball)
• 1 student in Special Olympics team (Basketball)
• 1st - District Touch Football (Year 6 Boys - Div 2)
• 1st - District Netball (Senior A)
• 1st - District Soccer (Junior B)
• 1st - District Soccer (Senior B)
• 5 Students to Regional Level (Cross Country)
• 2nd - District Cross Country Carnival (Percentage Trophy - Div 2 Schools)
• 2nd - District Cross Country Carnival (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)
• 1st - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy - Div 2 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)

2016
• 1st - Ipswich and West Moreton Maths Challenge (Year 6)
• 2nd - Ipswich and West Moreton Maths Challenge (Year 6)
• 1 Prize Award in AMT Maths Competition
• 7 High Distinctions and 28 Distinctions in AMT Maths Competition
• 29 Credits and 18 Proficiencies in AMT Maths Competition
• 5 High Distinctions and 22 Distinctions in ICAS Maths Competition
• 51 Credits and 13 Merits in ICAS Maths Competition
• 1 High Distinctions and 17 Distinctions in ICAS English Competition
• 29 Credits and 10 Merits in ICAS English Competition
• Highest Score in State - ICAS Spelling Competition (1 student)
• 2 High Distinctions and 16 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 28 Credits and 10 Merits in ICAS Spelling Competition
• 2 High Distinctions and 7 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 22 Credits and 7 Merits in ICAS Writing Competition
• 2 High Distinctions and 16 Distinctions in ICAS Science Competition
• 28 Credits and 10 Merits in ICAS Science Competition
• 1 High Distinction and 10 Distinctions in ICAS Digital Technologies Competition
• 16 Credits and 10 Merits in ICAS Digital Technologies Competition
• 18 High Distinctions and 46 Distinctions in Bebras Computational Thinking Competition
• 94 Credits and 6 Merits in Bebras Computational Thinking Competition
• 1 student as finalist - Regional Tennis Tournament
• District winners - T20 Blast Cricket Competition (Senior Girls)
• 2nd - T20 Blast Cricket Competition (Senior Boys)
• 2 students to State level (Netball)
• 1st - District Netball (Junior A Girls)
• Top 20 (out of 110 schools) Samsung Cup (Netball)
• 1st - Inter-Lutheran Athletics Carnival (Percentage Trophy - Div 1 Schools)
• 3rd - Inter-Lutheran Athletics Carnival (Aggregate Trophy - Div 1 Schools)
• 1st - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Percentage Trophy - Div 1 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Aggregate Trophy - Div 1 Schools)
• 4th - District Cross Country (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy - Div 1 Schools)
• 4th - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Aggregate Trophy - Div 1 Schools)

2015
• 2 Prize awards in Australian Mathematics Competition
• 18 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 33 Credit and 27 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 1 High Distinction and 21 Distinctions in ICAS Maths Competition
• 37 Credits and 10 Merits in ICAS Maths Competition
• 1 High Distinction and 19 Distinctions in ICAS English Competition
• 29 Credits and 11 Merits in ICAS English Competition
• 1 High Distinction and 3 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 21 Credits and 6 Merits in ICAS Spelling Competition
• 1 High Distinction and 9 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 15 Credits and 9 Merits in ICAS Writing Competition
• 2 High Distinctions and 10 Distinctions in ICAS Digital Technologies Competition
• 21 Credits and 3 Merits in ICAS Digital Technologies Competition
• 2 High Distinctions and 15 Distinctions in ICAS Science Competition
• 29 Credits and 10 Merits in ICAS Science Competition
• Nominated Staff Member - A Day Made Better Award
• Inaugural District winners - T20 Blast Cricket Competition (Senior Boys)
• 1st - Young ICT Explorers Competition (Y5-6 category)
• 2nd - Young ICT Explorers Competition (Y5-6 category)
• Merit - Young ICT Explorers Competition (Y5-6 category)
• Merit - Young ICT Explorers Competition (Y3-4 category)
• 1st - District Touch Football (Year 6 Boys - Div 2)
• 3rd - District Touch Football (Year 6 Boys - Div 1)
• 2 students to Regional level (Athletics)
• 1st - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)
• 1 student to State level (Swimming)
• 5 students to Regional level (Swimming)
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy - Div 1 Schools)

2014
• Gold - Brisbane Bands Festival (Gold Band)
• Silver - Brisbane Bands Festival (Concert Band)
• Silver - Brisbane Bands Festival (White Band)
• 1 Prize award in Australian Mathematics Trust Competition
• 3 High Distinction and 25 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 34 Credit and 28 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 1st - Ipswich and West Moreton Maths Team Challenge (Year 7)
• 2nd - Ipswich and West Moreton Maths Team Challenge (Year 6)
• 6 High Distinctions and 22 Distinctions in ICAS Maths Competition
• 32 Credits and 8 Merits in ICAS Maths Competition
• 2 High Distinctions and 18 Distinctions in ICAS Science Competition
• 29 Credits and 11 Merits in ICAS Science Competition
• 4 High Distinctions and 9 Distinctions in ICAS English Competition
• 28 Credits and 13 Merits in ICAS English Competition
• 8 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 29 Credits and 5 Merits in ICAS Writing Competition
• 1 High Distinction and 6 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 20 Credits and 10 Merits in ICAS Spelling Competition
• 3 High Distinctions and 16 Distinctions in ICAS Computer Skills Competition
• 27 Credits and 11 Merits in ICAS Computer Skills Competition
• 2nd - Young ICT Explorers Competition (Y4-5 category)
• 3rd - Young ICT Explorers Competition (Y6-7 category)
• Highest Score in Australia - Bebras Computational Thinking Competition (Y5-6 Team)
• Highest Score in Australia - Bebras Computational Thinking Competition (Y3-4 Team)
• Silver - Queensland Youth Music Awards (Chamber Choir)
• 1st - District Netball (Senior A Girls)
• 2nd - District Netball (Junior A Girls)
• 2 Students to Regional Level (Cross Country)
• 1st - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Percentage Trophy - Div 1 Schools)
• 2nd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy)
• 3rd - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Aggregate Trophy)
• 2 Students to State Level (Swimming)
• 8 Students to Regional Level (Swimming)
• 2nd - West Akuna District Swimming Carnival

2013
• 2nd Overall - Quest Academic Competition State Finals
• 1st - Mt Ommaney Shopping Centre Carols for Kids Competition (Chamber Choir)
• 1 Prize award in Australian Mathematics Trust Competition
• 4 High Distinction and 20 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 29 Credit and 9 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 13 High Distinction and 26 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 19 Credits in ICAS Maths Competition
• Highest Score in Qld for ICAS Science Competition (Year 3) - 1 Student
• 3 High Distinctions and 17 Distinctions in ICAS English Competition
• 27 Credits in ICAS English Competition
• 4 High Distinctions and 10 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 4 High Distinctions and 7 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 25 Credits in ICAS Spelling Competition
• 3rd - Young ICT Explorers Competition (Y6-7 category)
• Student Choice Award - Young ICT Explorers Competition (Y4-5 category)
• 2nd - Aggregate Trophy Division 2 Schools - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• 2nd - Percentage Trophy Division 2 Schools - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• 1st - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Aggregate Trophy - Div 2 Schools)
• 3rd - Inter-Lutheran Cross Country Carnival (Percentage Trophy - Div 2 Schools)
• District Winners - Soccer (Year 7 Boys)
• District Winners - Touch Football - (Year 7 Boys - Division 2)
• District Winners - Touch Football (Year 6 Boys)
• 1st - Inter-Lutheran Swimming Carnival (Percentage Trophy)
• 1 Student to National Level (Swimming)
• 3 Students to State Level (Swimming)
• 7 Students to Regional Level (Swimming)
• 2nd - West Akuna District Swimming Carnival

2012
• Gold - Silkstone Eisteddfod (Senior Choir)
• Silver - Silkstone Eisteddfod (Senior Choir)
• Gold - Brisbane Bands Festival (Vivace Strings)
• Gold - Brisbane Bands Festival (White Band)
• Gold - Brisbane Bands Festival (Gold Band)
• Bronze - Brisbane Bands Festival (Concert Band)
• 4 High Distinction and 33 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 14 Credit and 4 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 15 High Distinction and 22 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 34 Credit awards in ICAS Maths Competition
• Highest Score in Qld for ICAS Science Competition - 1 Student
• Highest Score in Qld for ICAS Computer Skills Competition - 1 Student
• 9 High Distinctions and 21 Distinctions in ICAS English Competition
• 24 Credits in ICAS English Competition
• 10 High Distinctions and 12 Distinctions in ICAS Writing Competition
• 3 High Distinctions and 8 Distinctions in ICAS Spelling Competition
• 30 Credits in ICAS Spelling Competition
• 2nd - Young ICT Explorers Competition (Y6-7 category)
• District Winners - Soccer (Y6)
• District Winners - Touch Football (Y6 Boys)
• 2nd - Aggregate Trophy Division 2 Schools - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• 1st - Aggregate Trophy Division 2 Schools - Inter-Lutheran Cross Country Carnival
• 1st - Aggregate Trophy Division 2 Schools - Inter-Lutheran Swimming Carnival
• 1 Student to National Level (Swimming)
• 3 Students to State Level (Swimming)
• 9 Students to Regional Level (Track and Field)
• 1 Student to Regional Level (Cross Country)

2011
• Commended - Brisbane City Council EKKA Schools Competition - Primary School Category
• Highest Score in Qld for ICAS - Writing Competition - 1 Student
• 4 High Distinctions, 16 Distinctions and 23 Credits in UNSW Writing Competition
• 9 High Distinctions, 23 Distinctions and 30 Credits in UNSW English Competition
• 3 High Distinctions, 17 Distinctions and 27 Credits in UNSW Spelling Competition
• Highest Score in Qld for Australian Mathematics Trust Competition - 1 student
• Prudence Award (longest chain of correct responses) for Australian Mathematics Trust Competition - 1 student
• 3 High Distinctions and 19 Distinctions in Australian Mathematics Trust Competition
• 25 Credit and 7 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 18 High Distinctions and 30 Distinctions in UNSW Maths Competition
• 9 High Distinctions, 21 Distinctions and 26 Credits in UNSW Science Competition
• 1st - Silkstone Eisteddfod (Sacred category)
• 2nd - Silkstone Eisteddfod (General category)
• 2nd - Brisbane Bands Festival (White Band)
• 3rd - Brisbane Bands Festival (Gold Band)
• 3rd - Brisbane Bands Festival (Concert Band)
• 1st - Young ICT Explorers Competition (Y4-5 category)
• 1st - Young ICT Explorers Competition (Y6-7 category)
• Highest Score in Qld for ICAS ICT Skills Competition - 3 Students
• 1 Student to National Level (Swimming)
• 1 Student to State Level (Swimming)
• 2nd - West Akuna District Swimming Carnival
• 2nd - Percentage Trophy Inter-Lutheran Athletics Carnival
• 2nd - Inter-Lutheran Cross Country Carnival

2010
• Winning School - West Akuna Primary School Sports Association (Senior Girls Flag Tag)
• Outstanding Achievement Award - World Vision 40hr Famine
• 1st - Opti-MINDS Language Literature Open Division (State Final)
• Winner - Spirit of Opti-MINDS Award (State Final)
• Silver Performance - Silkstone Eisteddfod "Olive & William Smith Memorial"
• Silver Performance - Silkstone Eisteddfod "Gertrude Jones Memorial"
• 3 Students to State Level (Athletics)
• 1st - Opti-MINDS Language Literature Division 1 (Brisbane West Region)
• 1st - Opti-MINDS Language Literature Open Division (Brisbane West Region)
• Winner - Spirit of Opti-MINDS Award (Brisbane West Region)
• 2nd - West Akuna District Athletics Carnival
• 3rd - Percentage Trophy Inter-Lutheran Athletics Carnival (West Region)
• Winning Staff Member - National Lutheran Schools Week Excellence in Teaching Award
• Nominated Staff Member - NEiTA National Excellence in Teaching Award
• Champion School - West Akuna Primary School Sports Association (Touch Football)
• Champion Girls' School - West Akuna Primary School Sports Association (Touch Football)
• 2 Prize awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 11 High Distinction and 18 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 15 Credit and 6 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 22 High Distinction and 30 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 33 Credit awards in ICAS Maths Competition
” 4 High Distinctions, 18 Distinctions and 31 Credits in UNSW English Competition
• 1 High Distinctions, 11 Distinctions and 16 Credits in UNSW Writing Competition
• 7 High Distinctions, 14 Distinctions and 19 Credits in UNSW Spelling Competition
• 12 High Distinctions, 26 Distinctions and 25 Credits in UNSW Science Competition

2009
• 1st - Opti-MINDS State Final - Language Literature Open Division
• 1st - Opti-MINDS Language Literature Open Division (Brisbane West Region)
• Gold Award - Brisbane Schools Band Festival
• 3 Silver Awards - Brisbane Schools Band Festival
• 3 Prize awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 10 High Distinction and 31 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 19 Credit and 5 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 16 High Distinction and 44 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 30 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 15 High Distinctions, 18 Distinctions and 28 Credits in UNSW Science Competition
• 7 High Distinctions, 28 Distinctions and 28 Credits in UNSW English Competition
• 4 High Distinctions, 17 Distinctions and 14 Credits in UNSW Writing Competition
• 5 High Distinctions, 14 Distinctions and 22 Credits in UNSW Spelling Competition

2008
• TT Reuther Award for School Excellence (Values Education)
• Gold Award - Brisbane Schools Band Festival
• Silver Award - Brisbane Schools Band Festival
• 2 Bronze Awards - Brisbane Schools Band Festival
• Silver Performance - Silkstone Eisteddfod "O & W Smith Memorial"
• 1 Prize award in Australian Mathematics Trust Competition
• 14 High Distinction and 34 Distinction awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 20 Credit and 2 Proficiency awards in Australian Mathematics Trust Competition
• 25 High Distinction and 42 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 33 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 11 High Distinctions, 29 Distinctions and 22 Credits in UNSW Science Competition
• 8 High Distinctions, 27 Distinctions and 25 Credits in UNSW English Competition
• 4 High Distinctions, 9 Distinctions and 10 Credits in UNSW Writing Competition
• 1 High Distinctions, 15 Distinctions and 26 Credits in UNSW Spelling Competition

2007
• National Literacy and Numeracy Award (Numeracy and eLearning Initiatives)
• Gold Performance - Silkstone Eisteddfod "G Jones Memorial"
• Gold Performance - Silkstone Eisteddfod "O & W Smith Memorial"
• Gold Performance - Silkstone Eisteddfod (Bands/Ensembles Section)
• Silver Performance - Silkstone Eisteddfod (Bands/Ensembles Section)
• Silver Performance - Silkstone Eisteddfod (Junior Choir)
• 2 Bronze Awards - Brisbane Schools Band Festival
• 1 Prize award in Australian Mathematics Trust Competition
• 18 Distinction and 5 Credit in Australian Mathematics Trust Competition
• 14 High Distinction and 48 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 21 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 8 High Distinctions, 30 Distinctions and 24 Credits in UNSW Science Competition
• 6 High Distinctions, 20 Distinctions and 28 Credits in UNSW English Competition
• 12 Distinctions and 28 Credits in UNSW Writing Competition
• 4 High Distinctions, 24 Distinctions and 25 Credits in UNSW Spelling Competition

2006
• National Literacy and Numeracy Award (Effective Practice in Teaching Numeracy)
• Boys Champions - West Akuna District Schools Touch Football
• 2nd - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• Silver Award - Brisbane Schools Band Festival
• 19 High Distinction and 31 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 22 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 11 High Distinctions, 25 Distinctions and 20 Credits in UNSW Science Competition
• 9 High Distinctions, 17 Distinctions and 33 Credits in UNSW English Competition
• 1 High Distinctions, 6 Distinctions and 21 Credits in UNSW Writing Competition
• 8 High Distinctions, 18 Distinctions and 27 Credits in UNSW Spelling Competition

2005
• National Literacy and Numeracy Award (Small Group Delivery of Numeracy)
• 2nd - Western Suburbs Chess Tournament
• 3rd - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• Gold Performance - Silkstone Eisteddfod (Bands/Ensembles Section)
• 9 High Distinction and 28 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 40 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 6 High Distinctions, 28 Distinctions and 23 Credits in UNSW Science Competition
• 4 High Distinctions, 27 Distinctions and 33 Credits in UNSW English Competition
• 4 High Distinctions, 10 Distinctions and 24 Credits in UNSW Writing Competition
• 5 High Distinctions, 17 Distinctions and 20 Credits in UNSW Spelling Competition

2004
• 1st - Silkstone Eisteddfod "Open Vocal" (Junior Choir)
• 2nd - Western Suburbs Chess Tournament
• 3rd - Inter-Lutheran Athletics Carnival
• 12 High Distinction and 40 Distinction awards in ICAS Maths Competition
• 28 Credit awards in ICAS Maths Competition
• 7 High Distinctions, 19 Distinctions and 25 Credits in UNSW Science Competition
• 5 High Distinctions, 30 Distinctions and 23 Credits in UNSW English Competition
• 10 Distinctions and 14 Credits in UNSW Writing Competition